С Ъ О Б Щ Е Н И Е
Общински съвет Ковачевци уведомява всички заинтересовани лица, че е подготвен проект на изменение Наредба за управление на отпадъците на територията на община Ковачевци.
На основание чл.26,ал.3 и ал.4 от Закона за нормативните актове /ЗНА/ и във връзка с чл.77 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ всички заинтересовани лица могат да подават предложения и становища по предложения проект в срок от 30 дни от публикуването на настоящото съобщение, считано от 16.08.2019г. Последните могат да бъдат депозирани в Общински съвет Ковачевци или на е-mail адрес: oba_kovachevtsi@abv.bg
На 16.09.2019г. в залата на Общински съвет ще се проведе обществено обсъждане на постъпилите предложения.
МОТИВИ:
1. Изменението е мотивирано и целта е, с промяна на Наредба за управление на отпадъците на територията на община Ковачевци, цитираните разпоредби да се приведат в съответствие с нормативен акт от по-висока степен, а именно – Закона за управление на отпадъците.
2. За прилагане на промените не са необходими финансови средства.
3. Актуализирането на Наредбата, ще допринесе за отстраняване на двусмислие и противоречие между Наредбата и Закона за управление на отпадъците, и да се синхронизира подзаконовия нормативен акт със Закона за управление на отпадъците.
4. Изменението на Правилника не противоречи на нормите на Европейския съюз.
Приложения:
1. Доклад, съдържащ частична предварителна оценка на въздействието на нормативния акт.
2. Мотиви за конкретна необходимост от приемане на промяната.
3. Частична оценка на въздействието.
МОТИВИ ЗА КОНКРЕТНА НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПРИЕМАНЕ
Промяна в Наредба за управление на отпадъците на територията на община Ковачевци |
I. Причини, които налагат приемането на изменение на Наредбата.
Наредбата урежда обществените отношения, свързани с опазването на околната среда, защита здравето на хората, поддържането на чист и естетичен вид на населените места и дейностите по управление на отпадъците на територията на Община Ковачевци
При изработването на промените в Наредба за управление на отпадъците на територията на община Ковачевци, са спазени принципите за необходимост, обоснованост, предвидимост, откритост, съгласуваност, субсидиарност, пропорционалност и стабилност.
Принцип на необходимост: Синхронизиране на подзаконовия нормативен акт със Закона за управление на отпадъците.
Принципите на предвидимост и откритост са спазени – проектът с доклада и мотивите ще бъдат качени на официалния сайт на община Ковачевци за становища и предложения на заинтересованите лица.
Принцип на съгласуване: направено е съгласуване с юрисконсулта на община Ковачевци.
Принцип на субсидиарност, пропорционалност и стабилност: При изработването на Проекта за изменение на Правилника е спазена разпоредбата на чл. 18а от ЗНА, както и разпоредбите на глави II и III от ЗНА. Извършена е частична предварителна оценка на въздействието.
II. Цел на изменението: Привеждане на Наредба за управление на отпадъците на територията на община Ковачевци, в съответствие със Закона за управление на отпадъците.
III. Финансови средства, необходими за прилагането на наредбата: За прилагане на измененията на Наредбата, не е необходимо разходване на бюджетни средства.
IV. Очаквани резултати: Очаквани резултати след приемане на измененията, са актуална нормативна база.
V. Анализ за съответствие с правото на Европейския съюз: Предлаганите промени в Правилника, са в съответствие с нормативните актове от по-висока степен както и с тези на европейското законодателство
ЧАСТИЧНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО
Институция: Нормативен акт:
ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
Ковачевци Наредба за управление на отпадъците на територията на община Ковачевци
Дата: 29 ЮНИ 2018 г.
Контакт за въпроси: инж. Николай Милошов
Председател на ПК по НУОСМСРПМС
при Общински съвет- Ковачевци
Телефон: 0887 21 05 20
І. Дефиниране на проблема:
1. Кратко описание на проблема и причините за неговото възникване. Посочват се аргументите, които оправдават нормативната промяна.
С Наредбата се уреждат обществените отношения, свързани с опазването на околната среда, защита здравето на хората, поддържането на чист и естетичен вид на населените места и дейностите по управление на отпадъците на територията на Община Ковачевци.
При изработването на промените в Наредбата, са спазени принципите за необходимост, обоснованост, предвидимост, откритост, съгласуваност, субсидиарност, пропорционалност и стабилност.
2. Описва се какви са проблемите в приложението на съществуващото законодателство или възникналите обстоятелства, които налагат приемането на ново. Посочете възможно ли е проблемът да се реши в рамките на съществуващото законодателство чрез промяна в организацията на работа и/или въвеждане на нови технологични възможности (например съвместни инспекции между няколко органа и ДР
Нормите на чл. 23 ал.1, чл.32, ал.1 и чл. 38, ал.1 са в противоречие с действащото законодателство и по-специално със Закона за управление на отпадъците.
Нормите на чл.44 ал.2 т.1-4, чл.44 ал.3 и ал.4 от Наредбата са в противоречие с действащото законодателство и по-специално със Закона за управление на отпадъците и Закона за устройство на територията.
Нормите на чл.44 ал.5 и ал.6 от Наредбата са в противоречие с действащото законодателство и по-специално със Закона за управление на отпадъците.
Нормата на чл.67 от Наредбата е в противоречие с действащото законодателство и по-специално със Закона за управление на отпадъците.
3. Посочва се дали са изготвени последващи оценки на нормативния акт или анализи за изпълнението на политиката и какви са резултатите от тях?
Последващи оценки на въздействието ще бъдат направени след влизането в сила на подзаконовия нормативен акт.
ІІ. Цели: Посочват се целите, които си поставя нормативната промяна по конкретен и измерим начин и график за тяхното постигане.
Привеждане на Наредба за управление на отпадъците на територията на община Ковачевци, в съответствие с действащото законодателство.
ІІІ. Идентифициране на заинтересованите страни: Посочете всички потенциални засегнати и заинтересовани страни, върху които предложението ще окаже пряко или косвено въздействие (бизнес в дадена област/всички предприемачи, неправителствени организации, граждани/техни представители, държавни органи, др.).
Преки заинтересовани страни
- Жителите на община Ковачевци.
- Администрация на Община Ковачевци и контролните й звена;
ІV. Варианти на действие: Идентифицирайте основните регулаторни и нерегулаторни възможни варианти на действие от страна на Общината, включително и варианта „без намеса”.
При този нормативен акт не е възможно да бъдат формулирани варианти, различни от вариант „без намеса” и предложеният вариант за приемане на Наредбата.
Вариантите са само два – Вариант 1 „Без намеса” и Вариант 2 „Приемане на изменение в наредбата”. Всякакъв друг междинен вариант би бил неизпълнение на нормативни актове от по-високо ниво.
Вариант за действие 1 „Без намеса”:
При този вариант ще продължи да се наблюдава:
- нерегламентирана дейност и незаконосъобразност
Вариант за действие 2 „Приемане на изменение в наредбата”:
При този вариант ще бъдат осигурени:
- изпълнение на законоустановени задължения.
V. Разходи: Описва се качествено (при възможност – и количествено) всички значими потенциални икономически, социални, екологични и други негативни въздействия за всеки един от вариантите, в т.ч. разходи за идентифицираните заинтересовани страни в резултат на предприемане на действията.
Вариант за действие 1 „Без намеса”:
Разходите за заинтересованите страни са следните:
-няма разходи
Вариант за действие 2 „Приемане изменение в наредбата”:
Разходите за заинтересованите страни са следните:
-няма разходи
VІ. Ползи: Описват се качествено (при възможност – и количествено) всички значими потенциални икономически, социални, екологични и други ползи за идентифицираните заинтересовани страни за всеки един от вариантите в резултат на предприемане на действията. Посочете как очакваните ползи кореспондират с формулираните цели.
Вариант за действие 1 „Без намеса”:
Ползите за заинтересованите страни са следните:
- ползи няма да настъпят
Вариант за действие 2 „Приемане на изменение в наредбата”:
- актуална нормативна база
VІІ. Потенциални рискове: Посочете възможните рискове от приемането на нормативната промяна, включително възникване на съдебни спорове.
Не са идентифицирани конкретни рискове при реализирането на Вариант 2 „Приемане на наредбата”.
VІІІ. Административната тежест:
□ Ще се повиши
□ Ще се намали
Х Няма ефект
Идентифицирани са единствено административни разходи по изготвяне и приемане на акта, което е част от предвиденото в дейността на ангажираните общински съветници и от правомощията на органите.
ІХ. Въздействие върху микро, малки и средни предприятия (МСП):
□ Актът засяга пряко МСП
Х Актът не засяга МСП
□ Няма ефект
Проектът не засяга директно МСП.
Х. Проектът на нормативен акт изисква цялостна оценка на въздействието:
□ Да
Х Не
ХІ. Обществени консултации: Обобщете най-важните въпроси за обществените консултации, посочете индикативен график за тяхното провеждането и видовете консултационни процедури.
Най – важните въпроси за обществената консултация са:
В1.: Ясни ли са предложените разпоредби?
В2.: Подходящо ли е нивото на детайлизация за нормативен акт?
В3.: Други предложения и коментари извън зададените в документа теми?
Проектът на изменение в наредбата ще бъде публикуван в интернет страница на Община Ковачевци.
Ще бъдат поискани становища от преките заинтересовани страни.
Проектът на Наредбата е представен на част от заинтересованите страни.
Справката за отразените становища след обществените консултации ще бъде публикувана на официалната страница на Община Ковачевци
12. Подпис на отговорното лице:
Име и длъжност:
инж. Николай Милошов
Председател на ПК по НУОСМСРПМС при Общински съвет- Ковачевци
Дата: 29 юни 2018г.Подпис:/п/
ОДОБРЯВАМ: (п)
ВЕНЦИСЛАВ ТОДОРОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ- КОВАЧЕВЦИ