ГОДИШЕН ПЛАН ЗА ПАША
НА ОБЩИНА КОВАЧЕВЦИ
ЗАСТОПАНСКАТА 2020/2021 г.
І. ОСНОВАНИЕ
Настоящият Годишен план за паша е разработен на основание чл. 37о, ал. 4, т.1 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), съгласно който същият се изготвя ежегодно и се внася за разглеждане и приемане от Общински съвет.
II. ОБХВАТ
Годишният план за паша посочва годишното ползване на мерите и пасищата от Общински поземлен фонд в населените места на територията на Община Ковачевци, като определя размера и местоположението на мерите и пасищата за общо и за индивидуално ползване и правилата за ползването на мерите и пасищата на територията на общината, на основание чл. 37о, ал. 1, т. 1 и т. 2 от ЗСПЗЗ.
III. ЦЕЛ
Целта на плана е да се подобри стопанисването, контролът и редът за ползването на мерите и пасищата, общинска собственост, както и да се повиши положителното въздействие върху околната среда, спазвайки добрите селскостопански практики.
IV. СПИСЪК С РАЗМЕРА И МЕСТОПОЛОЖЕНИЕТО НА МЕРИТЕ И ПАСИЩАТА ОТ ОБЩИНСКИ ПОЗЕМЛЕН ФОНД НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА КОВАЧЕВЦИ.
Мерите, пасищата и ливадите, включени в списъка по Приложение № 1 са имоти от общинския поземлен фонд.
V. ПОЛЗВАНЕ НА ОБЩИНСКИТЕ МЕРИ И ПАСИЩА ОТ ОБЩИНСКИЯ ПОЗЕМЛЕН ФОНД
Размера и местоположението на мерите, пасищата и ливадите, както и правилата за общо и за индивидуално ползване на територията на Община Ковачевци в зависимост от броя и вида на отглежданите пасищни животни на територията на съответното землище се определя от Общинския съвет на Община Ковачевци, с решение, прието с мнозинство от общия брой на съветниците.
VI. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОБЩИНАТА И ПОЛЗВАТЕЛИТЕ.
1. Общината e длъжна:
1.1. Да предостави и осигури безпрепятствено ползване на мери, пасища и ливади – публична общинска собственост за ползване от собственици или ползватели на животновъдни обекти с пасищни селскостопански животни, регистрирани в Интегрираната информационна система на БАБХ, съобразно броя и вида на регистрираните животни.
1.2. При недостиг на мери и пасища в дадено землище да предостави в съседно землище.
1.3. Да упражнява контрол за спазване на мерките за опазване, поддържане и подобряване на ползването на пасищата и мерите.
2. Ползвателите на мерите и пасищата са длъжни:
2.1. Да заплащат в срок определения наем за ползване на общинските пасища, мери и ливади;
2.2. Да ползват предоставените мери и пасища за индивидуално ползване единствено за паша на притежаваните и регистрирани пасищни животни, когато са регистрирани земеделски производители с животни;
2.3. Да не разорават предоставените им мери и пасища, и да не променят начина на трайно ползване;
2.4. Да опазват постоянно затревените площи в близост до гори от навлизане на дървесна и храстовидна растителност в тях. Провеждането на сеч на отделно стоящи и групи дървета да извършва съгласно Закона за опазване на селскостопанското имущество;
2.5. Да използват мерите и пасищата щадящо и да районират пашата с оглед на опазването им;
2.6. Задължително да почистват мерите и пасищата от камъни, битови, строителни, промишлени и др. отпадъци;
2.7. При ползването на мерите, пасищата и ливадите е необходимо да се спазват Условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние и Националните стандарти, одобрени и определени със Заповед № РД-09-122/23.02.2015 г. на Министъра на земеделието и храните:
Национален стандарт 1.
Забранява се използването на минерални и органични азотсъдържащи торове в буферните ивици:
- с ширина минимум 5 метра на равнинни площи, по протежение на повърхностни водни обекти (реки, потоци, канали, езера, язовири, море), с изключение на оризовите клетки;
- с ширина минимум 10 метра на равнинни площи при торене с течна фракция на оборския тор;
- с ширина минимум 10 метра при торене на площи с наклон;
- с ширина минимум 50 метра при торене на площи с остър наклон.
Национален стандарт 2.
При използване на вода за напояване, земеделският стопанин трябва да притежава съответния документ за право на ползване (разрешително, договор и др.).
Национален стандарт 3.
Забранява се пряко и непряко отвеждане на вещества от Списък I и Списък ІI в подземните води (Приложение към НС 3.).
Национален стандарт 4.
В земеделското стопанство с уникален идентификационен номер и обработваеми площи над 5 ха е задължително в общата сеитбооборотна площ да се включат минимум 30% култури със слята повърхност, с изключение на площи за производство на тютюн.
Национален стандарт 5.
За ограничаване на ерозията на площи с наклон се прилага:
- за обработваеми земи – обработката на почвата се извършва перпендикулярно на склона или по хоризонталите;
- за трайни насаждения – укрепване на междуредията чрез затревяване частично/пълно, или засяване/засаждане с други култури, и/или обработката на почвата се извършва перпендикулярно на склона или по хоризонталите.
Национален стандарт 6.
Забранява се изгарянето на стърнищата.
Национален стандарт 7.
Задължително е да се запазват и поддържат съществуващите:
- полски граници (синори) в блока на земеделското стопанство и/или земеделския парцел;
- съществуващите трайни тераси в блока на земеделското стопанство и/или земеделския парцел;
- постоянни пасища, мери и ливади от навлизането на нежелана растителност – орлова папрат (Pteridium aquilinum), чемерика (Veratrum spp.), айлант (Ailanthus altissima) и аморфа (Amorpha fruticosa);
- живи плетове и дървета, които не се отрязват по време на размножителния период и периода на отглеждане при птиците (от 1 март до 31 юли).
Националните стандарти за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) на земята са задължителни за изпълнение от всички земеделски стопани, собственици и/или ползватели на земеделски земи, които са бенефициенти по:
- директните плащания;
- следните мерки от Програмата за развитие на селските райони (2014-2020): Агроекология и климат; Биологично земеделие; Плащания по „НАТУРА 2000“ и Рамкова директива за водите; Плащания за райони с природни или други специфични ограничения.
Националните стандарти за добро земеделско и екологично състояние на земята не отменят задълженията на собствениците или ползвателите на земеделски земи по Закона за опазване на земеделските земи, Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и други нормативни актове.
2.8. Да поддържат в добро здравословно състояние отглежданите животни /задължителните ваксинации и обезпаразитяване/, с оглед недопускане разпространението на зарази и паразити;
2.9. Да спазват ограниченията на Натура 2000;
2.10. Не се допускат торене и третирането на мерите и пасищата с препарати за растителна защита;
2.11. Да се ползват като прокари за животните до местата за паша и водопои имотите с начин на трайно ползване „прокар“ и/или съществуващите полски пътища;
2.12. Да охраняват и недопускат преминаването на моторни превозни средства;
2.13. Да провеждат необходимите мероприятия по осигуряване на пожарна безопасност в мерите и пасища.
2.14. Ползвателите нямат право да заграждат предоставените им ползване пасища, мери и ливади, както и да изграждат в тях временни постройки без знанието и съгласието на общината, освен в изрично разрешени случаи.
VII. ОТГОВОРНОСТИ НА ДЛЪЖНОСТНИТЕ ЛИЦА ПРИ ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПЛАНА
1. Кмет на Община:
1.1. Ръководи и контролира изпълнението на мероприятията по стопанисване и управление на мерите и пасищата от Общинския поземлен фонд на територията на общината, съгласно ЗСПЗЗ;
1.2. Упълномощава длъжностни лица за провеждането на конкретни процедури и мероприятия в изпълнение изискванията на закона;
1.3. Изисква от кметовете на кметства на населени места, спазването на разписаните правила по отношение ползването на мерите и пасищата на територията на съответното кметство /населено място/.
2. Отдел „Общинска собственост и стопански дейности”:
2.1. Отговарят за актуализацията на плана;
2.2. Съдействат и подпомагат собствениците на животни в населените места по изпълнението на плана;
2.3. Изготвят договорите за ползване на мери и пасища от Общинския поземлен фонд;
2.4. Водят регистър на сключените договори и следят техните срокове.
3. Кметовете на кметства:
3.1. Организират и контролират мероприятията по поддържане на мерите и пасищата в добро земеделско и екологично състояние.
3.2. Уведомяват всички жители, отглеждащи животни за лична консумация за определените за общо ползване общински пасища и мери.
3.3. Предоставят периодична информация на ползвателите относно необходимите мероприятия по поддържане и опазване на мерите и пасищата при настъпила промяна.
VІІІ. ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ
При изпълнение на Годишния план за паша за ползването на мери, пасища и ливади за стопанската 2020/2021 година общинска администрация Ковачевци взаимодейства с: ОС „Земеделие” Ковачевци, Кметове по населените места и Ветеринарния лекар, отговарящ за общината.
ІX. ФИНАНСОВО ОСИГУРЯВАНЕ НА ПЛАНА
Финансовото осигуряване на плана се постига чрез:
Наемите за ползване на мери, пасища и ливади общинска собственост постъпват в приход на бюджета на община. Финансиране по проекти – наемателите на мерите, пасищата и ливадите могат да кандидатстват по европейски програми и схеми за средства, с цел подобряване екологичното им състояние.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1